Plněné kynuté dýňové placky
Miluji kynuté placky. Převážně v chladném počasí. Ihned mě to vrátí do dětství, kdy babička dělala bramborové i další různé placky na kamnech na dvoře. Vedle toho se od rána vařil vývar nebo nějaký guláš. Okolo padalo listí z vlašáku a z hroznového vína, mráz jemně zebal do tváří a prstíků a sluneční paprsky se prodíraly ven. Jeeee....no je krásné se na chvíli zasnít a vrátit se zpátky. Tento recept má několik plusů. Jeden z nich je, že jsem přímo do těsta přidala dýňové pyré a celou náplň jsem táhla v podobném podzimním duchu, s kořením, které Vás zahřeje. A to přesně na podzim i v zimě chceme. Náplň obsahuje sladkou mrkev, s chuťově neutrálním bílým tofu a naopak s výraznou uzenou chutí sýra. A všechny tyto suroviny jsou doladěné čerstvým zázvorem, česnek, uzenou paprikou, římským kmínem ... přesně takovým kořením, které rozproudí a zahřeje naše tělo. Tyto plněné placky můžete podávat jen tak samostatně, k zeleninovému salátu, k nakládané / kvašené zelenině, ale i jako přílohu k hlavním jídlům jako je třeba špenát. Fantazii se meze nekladou....
Počet porcí : cca 15 ks
SUROVINY :
Placky :
- 390 g dýňového pyré- z dýně hokaido nebo máslové dýně
- 500 g špaldové celozrnné mouky
- 150 - 200 ml vlažné vody
- 20 g čerstvého droždí
- 2,5 čajové lžičky soli
- 3 čajové lžičky kokosového / třtinového cukru
Náplň :
- 180 g bílého tofu
- 80 – 90 g mrkve
- 16– 20 g čerstvého zázvoru
- 17 g česneku
- 50 g bílé cibule
- 50 g uzeného sýra violife
- 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
- 2 polévkové lžíce rajčatového protlaku
- 1,5 polévkové lžíce nasekaného koriandru
- 1/2 čajové lžičky kari pasty
- 1/2 čajové lžičky římského kmínu
- 1/2 čajové lžičky uzené papriky
- Špetka kardamonu
- 2 špetky soli
- Pepř dle chuti
POSTUP :
Nejprve si uděláme kynuté těsto. Ve velké míse smícháme mouku, sůl a promícháme. Uprostřed uděláme důlek a nasypeme cukr, čerstvé droždí a zalijeme cca 150 ml vlažné vody. Necháme vyběhnout kvásek. Poté přidáme dýňové pyré a vše zamícháme. Pokud se těsto moc drobí, přidáváme postupně vodu a jakmile je těsto příjemně hladké, přesuneme ho na pomoučený vál a vypracujeme hezké pevné těsto. Poté ho vložíme do mísy vymazané olejem, přikryjeme vlhkou útěrkou a necháme cca 55 minut kynout na teplém místě.
Mezitím si připravíme náplň, aby nám stihla vychladnout. Do hrnce dáme olej a cibuli nasekanou na jemno. Necháme rozvonět, poté ji přikryjeme pokličkou a necháme dusit cca 10 minut. Mezitím si nastrouháme zvlášť zázvor na jemno, zvlášť česnek na jemno, zvlášť mrkev na jemno a zvlášť tofu na jemno.
Po 10 minutách přidáme kari pastu a necháme ji rozpustit. Poté přidáme zázvor, česnek a koření, které necháme rozvonět. Přimícháme nastrouhanou mrkev, promícháme a pod poklicí dusíme 10- 15 minut.
Jakmile nám mrkev změkne, přidáme protlak a přisypeme tofu. Vše spojíme a za stálého míchání vytvoříme konzistenci připomínající pastu. Poté dáme stranou vychladnout.
Po vychladnutí přidáme nasekaný koriandr, sýr nastrouhaný na jemno a promícháme.
Po vykynutí si těsto rozdělíme na cca 15 kousků o váze cca 80 g. Vytvoříme placky, které jsou uprostřed silnější, a do nich vložíme cca 1 polévkovou lžíci směsi. Poté těsto uzavřeme jako měšec a konec jemně zapracujeme. Dáme stranou a takto to uděláme s každým kouskem těsta.
Jakmile máme toto hotovo, rozpálíme si pánvičku na střední oheň a já používám pánev na palačinky. Můžeme smažit na sucho nebo pomocí štětečku naneseme trochu oleje.
Každý naplněný bochánek dáme na pomoučený vál a jemně válečkem rozválíme na placku vysokou cca 1,5 – 2 cm. Pozor aby se nám neroztrhla, nebo z ní nevylezla náplň. Poté pokládáme na pánev a smažíme z obou stran do zlatavé barvy. Takto postupujeme až do posledního kousku.
Hotové placky můžete potřít jemně olejem smíchaným s nasekaným česnekem a koriandrem a podávat je k zeleninovému salátu. Nebo placky můžete servírovat obložené zeleninou jako chléb.
Dobrou chuť