Makovo citrónové sušenky s jedlými květy

07.05.2024
Taky Vás nebaví zkoumat a luštit zadní stranu obalu od sušenek v jakémkoliv obchodě? Mě osobně to vážně nebaví a strašně mi vadí, jak moc je v módě palmový a palmojádrový tuk. Tento tuk najdete téměř v každé sladkosti. A protože jsem člověk docela tvrdohlaví a nebaví mě ztrácet čas v obchodě luštěním a překládáním ingrediencí, jsem si řekla, že tento čas raději strávím doma v kuchyni a udělám si vlastní domácí sušenky. A upřímně, zase tak moc náročné nejsou a toho času tam taky moc nestrávíte. A pokud i tak netrávíte rádi čas v kuchyni, tak zaměstnejte děti. Vy už můžete jen hlídat pečení. Jo a tyto makovo citrónové sušenky nejsou jen jednoduché z pár ingrediencí, ale vyjdou Vás levněji než v obchodě, máte jich opravdu vélkééé množství a navíc 100% víte co jste do nich dali. Jo a taky jsou prostě a jednoduše skvělé. Při prvním soustu ucítíte sladkou chuť, která se spojí s jemně kyselkavou chutí po citrónové šťávě a když pokračujete dál, mezi zkusy cítíte semínka celého máku. Vše je v dokonalé harmonii, protože vyvážená sladká chuť s kyselou a hořkou k sobě prostě jde. Pokud nemáte doma jedlé květy nevadí, posypte si je něčím jiným a nebo vůbec ničím. Hlavní na těchto sušenkách je ta skvělá kombinace chutí uvnitř :))

SUROVINY :

  • 100 g rostlinného másla
  • 150 g špaldové mouky
  • 50 g třtinového cukru
  • 1,5 polévkové lžíce citrónové šťávy
  • 2 polévkové lžíce celého máku
  • Kůra z 1 ks citrónu
  • Špetka soli
  • Jedlé květy měsíčku lékařského

POSTUP :

Máslo vytáhneme z lednice, aby mělo pokojovou teplotu. Na válu si rozprostřeme mouku smíchanou se solí, přidáme změklé máslo, citrónovou kůru i šťávu, cukr a vše zapracujeme v hladké těsto. Poté přidáme cca 2 polévkové lžíce máku a opět ho zapracujeme do těsta. Hotové, hladké těsto vložíme do potravinářské fólie a vložíme do lednice cca na 1 hodinku.

Po uplynutí hodiny si nachystáme dva plechy vystlané papírem, rozehřejeme troubu na 170°C. Rozválíme si polovinu těsta cca na 5 mm na výšku, které poté posypeme jedlými květy. Na těsto položíme pečicí papír a jemně válečkem přimáčkneme jedlé květy. Poté vykrajujeme dle vlastního výběru. Vykrojené sušenky vložíme na plech a pečeme v troubě cca 10 minut. Takto opakujeme s celým těstem.

Hotové sušenky klademe na mřížku, aby nám vychladly a poté skladujeme v uzavíratelné krabičce.

A já Vám přeji dobrou chuť