NOVOROČNÍ TRADICE A ZVYKLOSTI - STARÉ LIDOVÉ I NOVODOBÉ. A JAKÉ POKRMY SERVÍROVAT NA NOVÝ ROK?

30.12.2022

Tak schválně, kdo z Vás je pověrčivý a drží se tradic? A kdo z Vás první den v novém roce vstává s bolavou hlavou a žaludkem na vodě? A pro koho z Vás je první den v novém roce úplně všední, klasický den? 

Ať už jste takoví nebo makoví, každý z nás určitě bere Nový rok alespoň z části jako výjimečný den. A to zejména proto, že končí rok starý a začíná rok nový, u kterého doufáme a předpokládáme, že bude lepší, šťastnější, optimističtější a že se v něm spousty věcí změní. Dostáváme novou energii, chuť a sílu, kterou si někteří lidé pojistí i tradicemi. A to nejen tradicemi spojenými s úklidem, praním, spodním prádlem ale i s jídlem. A mě by samozřejmě nejvíce zajímalo, jaké pokrmy servírujete vy doma? Je to typická čočka na kyselo nebo kyselica? Či zelňačka, česnečka? Nebo snad dokonce i sváteční svíčková? 

V tomto článku si přečtete tradice známé u nás v české republice i ty, na které jste buď už zapomněli, nebo jste o nich vůbec ještě nikdy neslyšeli. Ukážeme si i pár tradic ze světa, které Vás mohou inspirovat, a které můžete třeba zavést u Vás doma. No a vzhledem k tomu, že jsem vášnivá kuchařka a vy přeci jen čtete tento článek na foodblogu, ukážu Vám na konci tohoto článku nápady co dát na stůl na Nový rok. Několik druhů hlavních jídel z čočky, zajímavé polévky obsahující luštěniny, ale i chuťově výborné polévky bez nich.

Věřím, že se máte na co těšit a nechat se určitě také inspirovat zajímavými jídly i tradicemi. Mnohé tradice totiž ctíme dodnes a to nejen na vesnicích, ale i ve městech. I přesto jsme na některé tradice již zapomněli. No a my si v tomto článku ukážeme ty, které jsou známé i ty které až tak moc známé nejsou a povíme si i jejich význam. Např. že bychom se měli vyhnout hádkám, také že bychom neměli na Nový rok dlouho vyspávat, abychom nezískali pověst lenocha a darmošlapa a spousty dalšího. Třeba Vás nějaká tradice zaujme a díky Vám se dostane do povědomí a znovu ožije. 

NOVOROČNÍ TRADICE:


1.  ČOČKA

Tak čočku na oběd považuji za úplnou klasiku. To zná určitě každý z Vás a věřím, že i mnoho z Vás tuto tradici dodržuje. Je úplně jedno, jestli z ní uvaříte čočku na kyselo, na indický způsob, čočkovou polévku nebo zeleninový salát.

A co čočka znamená? Tak to všichni jistě také známe. Má nám dopřát finanční blahobyt po celý rok, protože její kulatý a plochý tvar připomíná penízky či zlaté mince. Takže jestli toužíte mít doma po celý rok peníze, čočka je jasnou volbou. To jestli tato tradice funguje, nemohu zaručit, každopádně z výživového hlediska, to bude naprosto skvělý pokrm, plný živin a bílkovin :) .

" Dočetla jsem se, že prý čím více kousíčků jídla najdete na talíři v Novém roce, tím více budete mít peněz. Takže žádné velké vaření a zdobení slavnostního oběda. Rozdrobte chleba, posypte čočkou, nasekejte vejce, nebo tofu na pidi kousky, posypte, co dům dá, a budete milionáři.  :)) "


2. MASO

Vy co čtete můj blog sami určitě víte, jak to mám s tím masem. Ale pokud ho tedy jako opravdu potřebujete, tak volte hlavně svoje vlastní z domácího chovu nebo alespoň z malých farem, kde se ke zvířatům chovají lidsky a i to maso má pak nakonec pro Vás plnohodnotné látky i lepší chuť. A na Nový rok zvolte vepřové maso. A to především prasečí rypáček. O něm se říká, že nosí štěstí. Určitě se vyhněte drůbeži, to by Vám štěstí a peníze z domu vyletěly. Ryby také ne, tady by Vám zase vše uplavalo, a pokud přemýšlíte o králíkovi, nebo zajíci, tak tady by Vám zase ty peníze a štěstí utekly.

" Takže bude lepší, když se v podstatě staneme na Nový rok vegetariány či vegany a dáme si luštěniny, nemyslíte? "

3. VÁNOČKA

Hospodyně upekla vánočku, která měla v sobě zapečeno jedno zrnko hrachu. Tato vánočka se ponechala až do Nového roku, kde se rozdělila a ten kdo našel ve svém kousku hrách, toho čekalo v následujícím roce štěstí a byl tzv. dítětem štěstěny.

4. SŮL

Ta v dávných dobách symbolizovala ochranu před zlými duchy a považovala se za magický a ochranný symbol. Stejně tak se na ochranu dobytka, polí, stavení používala také například cibule, česnek, med, černý kmín a také červená barva. 


5. ČISTOTA

Správná hospodyňka podle tradic vše uklidila 31.12.: Převlékla peřiny, vyprala, poklidila, vynesla smetí atd. Na Nový rok totiž nesměla zůstat doma žádná práce, aby hospodyňka nebyla po celý rok přepracovaná. Navíc se na Nový rok nesmí věšet prádlo, nosí to smůlu a někdy i smrt v blízkém kruhu. Určitě ani nic nevynášejte z domu, mohlo by Vám to po celý rok chybět. O zametání jste také určitě slyšeli. Nemělo by se totiž ani zametat, jinak si vymetete štěstí z domu.

" Takže holky konečně ten správný den kdy si můžeme dát nohy nahoru, absolutně ignorovat nepořádek kolem nás, nic nedělat a pokud bude mít někdo nějaké připomínky, např. manžel / partner, máma či tchýně, tak na řadu přichází novoroční tradice, na které vše můžeme svést. "


6. NÁVŠTĚVA

Dříve se také říkávalo, že když se před Vašimi dveřmi objeví dítě nebo mladé děvče, značí to dobré znamení. Naopak jestliže jste nechali vstoupit do domu starou ženu, nic pěkného to nevěstilo.


7. VZTAHY

Tato tradice tak úplně nemusí platit jen na Nový rok. Problémy by se měly řešit zavčasu a vztahy mezi lidmi, na kterých Vám záleží, by měly být urovnané a vše ujasněné. Ale říká se, že na první den v roce se nemáte hádat. Urovnejte si vztahy před koncem roku nebo veškeré mrzutosti nechejte na další dny. Také si nepůjčujte peníze ani je nikomu jinému nedávejte. Praví se, že by Vás takovýto člověk obíral o peníze celý rok. Dále se radí, že si na Nový rok máte obléct něco nového. Pokud tak uděláte, budete po celý následující rok celí, noví také.  


8. NOVOROČENKA

Tento zvyk se drží v podstatě dodnes. Zasílání novoročenek neboli tzv. PF (Pour féliciter = Pro štěstí) bylo původně omluvenkou, kterou v roce 1827 začal rozesílat hrabě Karel Chotek. Nechtěl totiž trávit celý den vítáním návštěv, jež mu přicházely přát k Novému roku. Po jeho smrti tento zvyk upadl v zapomnění a tzv. PF se znovu začaly zasílat koncem 19. století s různou zajímavou grafikou, ve 20 století s fotografiemi a dnes už se většinou posílají novoročenky elektronicky. 


9. JAK NA NOVÝ ROK, TAK PO CELÝ ROK

Nejznámější přísloví, které zná naprosto každý. Proto lidé dodržovali všechny tyto zvyky, tradice a přísloví. Věřili, že tento den má podle pověry magickou moc, kdy se dalo nahlédnout do budoucnosti a nikdo nechtěl zbytečně riskovat.

Novějším zvykem jsou pak novoroční předsevzetí, která si dáváme, abychom začali něco dělat nebo aby z nás byl lepší člověk. Například že začneme cvičit, učit se na hudební nástroj atd. Tento zvyk je podle mě absolutní hloupost, protože pokud chceme něco ve svém životě změnit, nemusíme čekat na Nový rok. Začneme kdykoliv. Navíc si většinou naložíme velké množství novoročních předsevzetí a jsme tak přehlceni a nestíháme, že je nakonec stejně vzdáme a máme z toho špatný pocit. A i proto dnes mnozí psychologové varují, že dávat si novoroční předsevzetí je nesmysl. Proto si dávejte pozor, co si zvolíte vy. Zda budete tento novodobý zvyk dodržovat nebo ne. 


10. NOVODOBÉ OSLAVY

Tradice a zvyky se stále upravují a lidé se snaží je přizpůsobit své době a svému životu. Takže takové novodobé české oslavy silvestra jsou dnes ve zvyku s půlnočním přípitkem a explozemi pyrotechniky. Silvestr je tedy úzce spojován s obžerstvím a bujarým veselím. Ale v historii tomu samozřejmě bylo jinak. Až do 16. století v den svatého Silvestra neprobíhaly žádné oslavy související s příchodem nového roku. Ve druhé polovině 16. století se naplno prosadil kalendář nový a to gregoriánský. A tak začal platit i jednotný začátek roku a to v den vycházející na 1. ledna. Bujaré a veřejné vítání nového roku je však zvyk pocházející až z 19. století. Za mě osobně jsou tyto novodobé tradice naprosto zbytečná věc, za kterou se vyhazují peníze, které by se daly využít plnohodnotněji. 

Takže si místo ohňostroje raději zapalte prskavku :))

NO A JAK TO MAJÍ V CIZINĚ?

V Rakousku nebo v Maďarsku pojídají nejraději na Nový rok prase. Jak už jsem zmiňovala výše, prasečí rypáček prý nosí štěstí. Také se říká, že prase nikdy necouvá a vždy jde kupředu, tedy směrem k pokroku. A to se v následujícím roce může hodit.


V Itálii zase nosí štěstí čočka, rýže, granátové jablíčko nebo mangold. Na jejich novoročním stole uvidíte i mandarinku. Její kulatý tvar symbolizuje věčný běh života a přináší dlouhověkost.


Granátové jablíčko jsem už zmiňovala a používá se nejen v Itálii. Na moc granátového jablka věří totiž i v Turecku, kde jim zajistí plodnost, zdraví a prosperitu.

V Řecku a na Balkáně nepečou vánočku s jedním jediným zrnkem hrachu, za to však pečou koláč známý jako Vasilopita. Jeho kouzlo tkví v tom, že neukrývá hrách, ale jednu zapečenou minci. Ten kdo se do ní při konzumaci zakousne, ten v následujícím roce rozhodně nebude mít hluboko do kapsy.  


Stejně tak jako si my u nás dáváme na vánoční večeři pod talířek rybí šupinu, která nám má dopřát štěstí a peníze, tak podobně to mají i ve Skandinávii a v přímořských městech v Německu a Polsku. Tam si dávají na Nový rok šupinu ze sledě, která rybářům nosí štěstí.


 

Za to Španělé a Portugalci si štěstí a peníze zajišťují s příchodem Nového roku pojídáním hroznového vína. Tradice praví, že se má sníst přesně 12 kuliček, kde každou kuličku sníte společně s odbíjením půlnoci. Každá kulička má na starosti splnit jedno přání v jednom z následujících dvanácti měsíců a ochránit vás před zlými silami.


V Estonsku by se líbilo převážně jedlíkům a milovníkům jídla. Tam totiž platí pravidlo, že čím více jídla se v den před Novým rokem sní, tím bude následující rok štědřejší. Dokonce se prý pokoušeli zdolat devět i dvanáct chodů jídla za sebou. Pokud se některý z chodů nepodaří zkonzumovat celý, nic se nestane, jídla na talíři se ujmou přítomní duchové zesnulých příbuzných.


V Nizozemí, Německu a Belgii se na Nový rok pojídají mastné smažené koblížky tzv. "Oliebollen". Praví se, že pojídání těchto koblížků brání před zlou bohyní jménem Perchta, která má dle pověry těm zlobivým rozpárat břicho, vyvrhnout vnitřnosti a místo nich břišní dutinu naplnit odpadky. Mastnota koblížků pak způsobí, že její meč po břiše pouze sklouzne. Také prý jejich kulatý tvar symbolizuje cyklus celého roku. 


V Irsku si svobodné ženy dávají pod polštář jmelí, díky kterému ve snu vidí svého vyvoleného. Aby v irských rodinách odehnali zlé duchy a negativní energii nahromaděnou za celý rok, házejí s bochníkem chleba o zeď. Jestliže chtějí dům udržet pryč od všech negativních a nepříjemných událostí, dávají pak chléb za okna.


Mohli bychom pokračovat v dalších a dalších tradicích, ale já to zakončím takovou pro mě krásnou a vtipnou tradicí, která se dodržuje v Jižní Americe.

Tam se totiž na Nový rok nosí barevné prádlo. A každá barva má svůj vlastní význam. Například červené spodní prádlo znamená, že si člověk najde v Novém roce pravou lásku. Zlatá barva zase značí zdraví a bílé spodní prádlo mír a klid. 

Tak co tedy, zavedete u Vás letos nějakou tradici, ať už tu naši zapomenutou nebo nějakou z ciziny? Nezapomeňte, že tradic a zvyků je na světě spousty a většinou se předávají ústně. Takže se v některých koutech zemí dodržuje jedna tradice a o kousek dál pak zase jiná. Já nejsem pověrčivá, ani nějak zvlášť na tradicích nelpím, ale musím se Vám přiznat, že při psaní tohoto článku přemýšlím, že nezůstanu jenom u té čočky, ale vyzkouším i něco jiného. I kdyby se to nemělo splnit, alespoň se doma pobavíme. 

A nezapomeňte, že: JAK NA NOVÝ ROK, TAK PO CELÝ ROK. Takže alespoň vstaňte tou správnou nohou, radujte se, usmívejte se, uvařte si něco dobrého (nejlépe ty luštěniny) a buďte obklopeni lidmi, které máte rádi.

" Přeji Vám krásný Nový rok a ať je takový, jaký ho chcete mít ať už s tradicemi nebo bez nich. "

NÁPADY NA VÁŠ NOVOROČNÍ STŮL

Děkuji Vám za přečtení tohoto článku. Věřím, že jste se dozvěděli zajímavé věci a určitě vyzkoušejte alespoň jeden z receptů. Jsou rychlé, snadné, zdravé.

A pokud se Vám článek líbil neváhejte ho sdílet.

Jestliže podle mě vaříte, napište mi jak Vám jídla chutnala a zda jsou to recepty, které využíváte. Budu velice ráda za zpětnou vazbu. Nezapomeňte mě označit @bohokristyna a sledovat na sociálních sítích :) Uděláte mi tím velkou radost. Navíc je to jediná cesta, jak mohu pro Vás stále vymýšlet nové a nové dobroty.

Máte-li zájem, zde si můžete přečíst zajímavosti o mně.

Děkuji Vám všem a přeji krásně prožité chvíle u jídelního stolu s Vašimi blízkými :))


Boho Kristýna